Bonding zębów

Co to jest i na czym polega bonding zębów?

Bonding jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej . To bezinwazyjny zabieg odbudowy zęba, lub też wielu zębów, kompozytem wykonanym z żywicy, dla poprawy wyglądu zębów, ich kształtu i koloru. Wykorzystywany w zabiegu materiał kompozytowy jest tożsamy z tym, który stosowany jest w przypadku wypełniania zębów pacjenta podczas leczenia zachowawczego. Zabieg polega na połączeniu twardej tkanki zębów z licówką kompozytową (wykonanej za pomocą żywicy kompozytowej) po uprzednim oczyszczeniu i wytrawieniu powierzchni zębów. Procedura bondingu zębów jest przeprowadzana przez lekarza stomatologa bez uszkodzenia szkliwa zębów, co jest jedną z najważniejszych zalet tej metody.

Wskazania do odbudowy zębów metodą bondingu

Wskazań do wykonania odbudowy kompozytowej jest naprawdę wiele. Bonding zębów umożliwia korektę kształtu zębów – ich szerokości i długości, dlatego świetnie sprawdzi się jako metoda oprawy wyglądu nieestetycznych przerw między zębami. Bonding kompozytowy pozwala na zamaskowanie pęknięcia czy ukruszenia korony zęba, a dzięki odpowiedniemu doposaowaniu do naturalnego koloru zębów może być całkowicie niezauważalny. Za pomocą bondingu uzyskujemy duży efekt estetyczny ponieważ poza poprawą kształtu można dokonać zmiany koloru zębów i zauważalnej redukcji przebarwień zębów. Bonding zębów polecany każdemu, kto pragnie spaktakularnej poprawy uśmiechu bez ingerencji w naturalną strukturę zęba .

 

Przeciwwskazania do zabiegu

Estetyczna odbudowa zębów jest możliwa tylko i wyłącznie w przypadku zdrowych zębów. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu odbudowy kompozytowej są choroby zębów i przyzębia. Ta metoda odbudowy nie sprawdzi się w przypadku osób z bruksizmem – może dochodzić do odkształcania się i ukruszania kompozytu. Przed poddaniem się zabiegowi bondingu warto całkowicie wyeliminować problem.

 

Zalety bondingu

Niewątpliwą zaletą bondingu zębów jest to, że w odróżnieniu od popularnych licówek porcelanowych, lekarz nakłada warstwy kompozytu nie ingerując mechanicznie w strukturę zębów. W przypadku licówek konieczne jest częściowe zeszlifowanie powierzchni szkliwa zęba. Odbudowa estetyczna zębów jest procedurą całkowicie bezbolesną, nie wymaga zastosowania znieczulenia.

Bonding zębów wykonywany jest zazwyczaj podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym – pacjent może od razu podziwiać kolor i kształt odbudowanych zębów. W przypadku licówek porcelanowych nie jest to możliwe, ponieważ są wykonywane na wymiar we współpracy z laboratorium protetycznym.

Natychmiastowe wyrównanie zębów, bezinwazyjność i zdecydowana poprawa wyglądu uzębienia to niewątpliwie największa zaleta odbudowy kompozytowej metodą bondingu.

Efekty bondingu – na jak długo?

 

Decydując się na bonding zębów efekty mamy widoczne natychmiast po zabiegu. Należy jednak wiedzieć, że bonding odbudowuje zęby tylko na pewien czas – stomatolodzy rekomendują powtórzenie procedury po maksymalnie 5 latach.

Po wykonaniu zabiegu bardzo ważne jest zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej – tak samo jak w przypadku zębów naturalnych. Po zabiegu odbudowy zębów pacjenta obowiązuje przestrzeganie odpowiedniej diety, gdyż niektóre napoje i pokarmy mogą powodować niekorzystną zmianę koloru licówki kompozytowej.

Ile kosztuje bonding zębów?

Bonding zębów daje wizualnie spaktakularne efekty, porównywalne nawet do licówek porcelanowych. Efekty bondingu utrzymują się jednak zdecydowanie krócej i co kilka lat należy zgłosić się na ponowne pokrywanie zębów warstwą kompozytu, w celu usunięcia zmatowienia i ewentualnych przebarwień. Zdecydowanie niższe koszty bondingu zębów sprawiają jednak, że są atrakcyjną alternatywą dla koron i licówek.

Zobacz również:

Wypełnij formularz na bezpłatną konsultację.
Oddzwonimy do Ciebie.

Szanowni Państwo, informujemy, że nasza placówka nie udziela świadczeń w ramach NFZ.