Leczenie dzieci i dorosłych z zastosowaniem gazu rozweselającego
Czym jest sedacja wziewna?
Sedacja wziewna podtlenkiem azotu jest bezpiecznym zabiegiem uspokajającym pacjentów. Zabieg sedacji polega na obniżeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego przez podanie kontrolowanej mieszaniny podtlenku azotu i tlenu. Gaz podawany jest poprzez specjalną maseczkę zakładaną na nos.
Zastosowanie sedacji prowadzi do stanu fizycznego odprężenia, przyjemnego uspokojenia, przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości.
Metoda ta jest zupełnie bezpieczna, rutynowo stosowana we wszystkich gabinetach w USA.
Czy można znieczulać dzieci "gazem rozweselającym"?
Jak najbardziej tak! Stosowanie podtlenku azotu w sedacji wziewnej przy leczeniu stomatologicznym dzieci daje bardzo dobre rezultaty. I jest to metoda w pełni bezpieczna, a w szczególnych przypadkach, np. dzieci nadpobudliwych, dzieci z astma lub wykazujących lęk przed leczeniem u dentysty, wręcz podnosimy bezpieczeństwo leczenia.
Podtlenek uspokaja dziecko i sprawia, że chętniej wypełnia ono polecenia lekarza. Dziecko jest mniej narażone na gwałtowne odruchy spowodowane stresem.
Ponadto, podtlenek azotu, wykazuje także delikatne działanie znieczulające, co ułatwia wykonanie koniecznych zabiegów. To znieczulenie w przypadku głębokich ubytków lub leczenia endodontycznego (kanałowego) nie jest wystarczające i podawane jest dodatkowo znieczulenie metodą komputerową.
Sedację wziewną w leczeniu stomatologicznym dzieci stosujemy w naszej klinice u pacjentów od około 3 roku życia. U młodszych dzieci, ta metoda może nie być efektywna ze względu na brak umiejętności wdychania gazu przez maseczkę zakładaną na nos.
Jak wygląda zabieg sedacji wziewnej?
Pacjent przed zabiegiem nie powinien jeść przez ok 3 godziny. Sam gaz jest podawany za pomocą specjalnego urządzenia, które dozuje mieszankę tlenu i podtlenku azotu. Gaz jest bezwonny, natomiast maseczki dla dzieci mają specjalny, przyjemny zapach. Maseczka jest zakładana na nos i gaz jest podawany przez cały czas trwania zabiegu. Działanie uspokajające czyli wprowadzenie w stan sedacji, następuje po około 5 minutach. Po zabiegu, pacjent oddycha przez 2 minuty czystym tlenem, co powoduje, że gaz rozweselający przestaje działać i wracamy do pełnej sprawności. A po godzinie można normalnie prowadzić pojazd.
Ważne jest, że pacjent pozostaje w ciągłym kontakcie z lekarzem.
Jakie są przeciwskazania dla podania pacjentowi podtlenku azotu?
Gaz rozweselający jest wyjątkowo bezpiecznym sposobem na lęki przed bólem podczas wizyty stomatologicznej. Głównym przeciwskazaniem jest niedrożność nosa ale o możliwości podania gazu decyduje lekarz po przeprowadzeniu konsultacji z pacjentem lub jego opiekunem.