Jak wyleczyć wady zgryzu? Jakie mamy możliwości?
Wady zgryzu, zarówno te drobne, jak i poważniejsze, można wyleczyć za pomocą aparatu ortodontycznego. Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów aparatu, a najprostszym podziałem jest rozróżnienie na aparaty stałe i ruchome.
Na założenie aparatu ortodontycznego stałego mogą zdecydować się osoby dorosłe, jak również dzieci, pod warunkiem posiadania zębów stałych. Leczenia ortodontycznego ruchomym aparatem, czyli zdejmowanym, dokonuje się zazwyczaj u małych dzieci, mających jeszcze zęby mleczne i niewielkie wady zgryzu. Aparaty, tego typu pacjent jest w stanie samodzielnie ściągnąć w domu, ale tylko w określonych przypadkach zaleconych przez lekarza, np. w celu zjedzenia posiłku. Są to m.in. aparaty typu płytka Schwarza, trainery oraz twin block. Taki typ aparatu zdecydowanie umożliwia najdokładniejsze czyszczenie zębów przez cały okres leczenia.
Warto nosić aparat już we wczesnym dzieciństiwe, jeśli istnieje taka potrzeba, by w przyszłości zapobiec rozwojowi poważniejszych wad zgryzu i bardziej skomplikowanego leczenia.
W przypadku leczenia stałym aparatem najważniejszą kwestią jest to, że taki aparat ortodontyczny nosi się nieprzerwanie przez cały okres leczenia.
Zazwyczaj aparaty ortodontyczne kojarzone są z mocno widocznymi łukami i zamkami, których nie sposób nie zauważyć – tak jest w przypadku, kiedy zdecydujemy się na aparat metalowy. W sytuacji kiedy chcemy, aby był on jak najmniej zauważalny, warto zdecydować się na aparat estetyczny: do wyboru mamy aparat stały kryształowy, porcelanowy, ceramiczny i szafirowy. W odróżnieniu od tradycyjnego aparatu metalowego, łuk aparatu estetycznego składa się z mlecznobiałych lub przezroczystych zamków, co sprawia, że jest zdecydowanie mniej dostrzegalny.
W przypadku leczenia stałym aparatem ortodontycznym higiena jamy ustnej i zębów jest utrudniona, dlatego pacjent musi zwrócić na to szczególną uwagę i przez wiele miesięcy noszenia aparatu stosować specjalnie przeznaczone do tego szczoteczki, nici, pasty czy irygatory. Należy wiedzieć, że koszt aparatu estetycznego może znacząco przewyższać ten, który poniesiemy decydując się na aparat stały metalowy.
Dostępny na rynku jest także samoligaturujący aparat ortodontyczny – czym różni się od standardowego aparatu ortodontycznego? Łuki w aparacie standardowym przymocowane są do zamków za pomocą ligaturek (pacjent ma możliwość zmiany koloru na każdej wizycie kontrolnej). Aparat samoligaturujący posiada zamki z klapkami, które utrzymują łuk aparatu w prawidłowej pozycji.
Szczególnym rodzajem aparatu ortodontycznego jest przeźroczysty aparat typu invisalign, w postaci nakładek na łuki zębowe, indywidualnie dopasowanych do potrzeb danego pacjenta. Ten prawie niewidoczny aparat ortodontyczny jest jedną z najnowocześniejszych metod leczenia wad zgryzu i radzi sobie nawet z bardzo trudnymi przypadkami.
To jaki rodzaj aparatu zostanie zastosowany do korygowania wad zgryzu jest uzależnione od istniejącego rodzaju wad zgryzu, a także od indywidualnych preferencji i możliwości pacjenta, ale zawsze dokonywany w porozumieniu z lekarzem ortodontą.
Jaki jest czas leczenia aparatem ortodontycznym?
Proces leczenia ortodontycznego uzależniony jest od stopnia skomplikowania przypadku, wyboru metody i współpracy pacjenta. Lekarz podczas konsultacji zwykle jest w stanie oszacować ile potrwa leczenie.
Jeśli pacjent stosuje się do wszystkich zaleceń lekarza to pierwsze efekty leczenia ortodontycznego widoczne są już podczas pierwszej wizyty kontrolnej.
Zazwyczaj czas leczenia aparatem ortodontycznym, w przypadku leczenia aparatem stałym z użyciem zamków, wynosi od 6 do 30 miesięcy. Nieprzestrzeganie regularnych wizyt kontrolnych może skutkować wydłużeniem czasu leczenia oraz mieć negatywny wpływ na jakość osiągniętego efektu. Pacjent po zdjęciu aparatu powinien mieć założony na łuki zębowe tzw. retainer (stały lub zdejmowany). Aparat retencyjny stały lekarz ortodonta zakłada na tej samej wizycie, na której odbywa się demontaż aparatu, natomiast aparat retencyjny ruchomy oddawany jest w ciągu tygodnia po zakończonym leczeniu. Noszenie aparatu retencyjnego jest bardzo istotne, aby utrwalić osiągnięte efekty noszenia aparatu i niedopuścić do ponownego przemieszczenia się zębów. To jak długo pacjent nosi aparat retencyjny zależy od konkretnego przypadku, jednak ważne jest, by nosić go systematycznie zgodnie z zaleceniami ortodonty.
Jak przebiega zakładanie aparatu ortodontycznego?
Higiena jamy ustnej w trakcie noszenia aparatu.
Instruktaż higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego powinien być przekazany pacjentowi przez higienistkę stomatologiczną lub lekarza jeszcze przed rozpoczęciem stosowania aparatu.
Na czas leczenia ortodontycznego pacjent musi zaopatrzyć się w podstawowe środki higieny jamy ustnej tj. szczoteczka ortodontyczna, płyn do płukania jamy ustnej, pasta z fluorem, ortodontyczna nić dentystyczna i szczoteczki międzyzębowe. W przypadku aparatów stałych dbanie o zdrowie jamy ustnej jest szczególnie wymagające, dlatego zalecane jest dokładne mycie zębów po każdym posiłku.
Ruchome aparaty ortodontyczne należy myć w letniej wodzie z preparatem specjalnie do tego przeznaczonym. Nie należy stosować past do mycia zębów oraz innych środków myjących. Warto pamiętać o tym, że gorąca woda może powodować zniekształcenie i uszkodzenie przeźroczystych aparatów ortodontycznych oraz aparatów retencyjnych.
Dieta w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego.
Podczas leczenia ortodontycznego obowiązuje dieta składająca się z miękkich pokarmów. Osoby noszące aparat powinny unikać twardych pokarmów, które mogą spowodować odklejenie zamków ortodontycznych.
W przypadku leczenia ortodontycznego systemem invisalign należy unikać produktów barwiących.
Ile kosztuje aparat ortodontyczny?
Cena aparatu ortodontycznego stałego jest zależna od miejsca, w którym zdecydujemy się na leczenie. Warto wiedzieć, że do ceny aparatu należy doliczyć koszt wizyt kontrolnych w trakcie leczenia ortodontycznego..
Wizyty kontrolne w ciągu noszenia aparatu stałego odbywają się zwykle co 6-8 tygodni.
Cena przeźroczystego aparatu ortodontycznego w największym stopniu zależy od zaawansowania procesu leczenia..
Podczas leczenia przeźroczystym aparatem nakładkowym invisalign, wizyty kontrolne odbywają się co 3 tygodnie.
Co należy zrobić przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego?
W pierwszej kolejności pacjent, który decyduje się założyć aparat, powinien zgłosić się na konsultację ortodontyczną, podczas której zostaną wykonane zdjęcia rentgenowskie tj. RTG pantomograficzne oraz cefalometryczne. Istnieje również konieczność wykonania skanów jamy ustnej pacjenta lub, w niektórych przypadkach, klasyczne wyciski alginatowe.
Pacjent przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego zobowiązany jest do wizyty kontrolnej u stomatologa oraz do konsultacji z lekarzem specjalistą z zakresu periodontologii. Wszystkie niezbędne procedury można wykonać w naszej placówce podczas jednej wizyty.
Warto wiedzieć…
Wielu pacjentów aparat ortodontyczny zakłada z uwagi na poprawę estetyki swojego uśmiechu. Aparat ortodontyczny nierzadko nie tylko widocznie prostuje zęby, ale daje możliwość leczenia wielu poważnych wad zgryzu czy wad wymowy. Niejednokrotnie w leczeniu dysfunkcji zgryzu założenie aparatu może okazać się niewystarczające – wówczas podejmuje się decyzję o współpracy z innym specjalistą, np.: fizjoterapeutą lub neurologopedą. W naszym Centrum Stomatologicznym Mildent mamy mozliwość takiego kompleksowego leczenia pacjentów.