Fizjoterapia stomatologiczna umożliwia pozbycie się różnego rodzaju dolegliwości związanych z nieprawidłową pracą stawów skroniowo-żuchwowych.
Może być stosowana jako uzupełnienie leczenia stomatologicznego, jak również niezwiązana z wizytą w gabinecie dentystycznym. Warto jednak podkreślić, że terapia obejmuje nie tylko okolice tych stawów ale również czaszkę, kręgosłup czy miednicę w zależności od indywidualnych przyczyn dysfunkcji pacjenta.
Jeśli odczuwasz dyskomfort w obrębie szczęki lub żuchwy, słyszysz klikanie lub przeskakiwanie w stawie lub dokuczają ci bóle głowy koniecznie umów się na konsultację do naszego fizjoterapeuty.
Konsultacja fizjoterapeutyczna | 150 PLN |
Sesja fizjoterapeutyczna | od 120 PLN |
Kinesiotaping | 50 PLN |
Suche igłowanie | 60 PLN |
1. Dlaczego pacjent ortodontyczny powinien skonsultować się z neurologopedą?
Badania wskazują, że aż 80 procent pacjentów kwalifikujących się do leczenia ortodontycznego ma zaburzenia czynnościowe obszaru jamy ustnej:
- nawykowe oddychanie przez usta
- brak prawidłowej pozycji spoczynkowej języka na podniebieniu
- wzmożone lub obniżone napięcie mięśni żwaczy
50 – 60 procent pacjentów mających wady zgryzu wykazuje zaburzenia prawidłowej ruchomości języka.
Wobec powyższego tak bardzo ważna jest praca oparta na wielu płaszczyznach. Opieka ortodontyczna wsparta działaniami innych specjalistów tj. fizjoterapeuty i neurologopedy daje lepsze efekty i zapobiega zmianom pozycji zębów po zakończeniu leczenia
2 - Czy do zabiegu frenulotomii należy się przygotować?
Zabieg podcięcia wędzidełka języka polega na poprzecznym przecięciu struktury wędzidełka, co prowadzi do powstania rany w kształcie rombu, która zwykle nie jest zaopatrywana szwami, lecz zostaje otwarta do wygojenia przez ziarninowanie. Sposób przeprowadzenia zabiegu zależy jednak od operatora.
Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty po zabiegu, trzeba włożyć naprawdę mnóstwo pracy. Sam zabieg, to jedna ze składowych wieloetapowego procesu terapeutycznego, który może doprowadzić do sukcesu.
Przede wszystkim podstawową kwestią jest dobra diagnoza, następnie bardzo dobre przygotowanie do ewentualnego zabiegu i sposób postępowania pozabiegowego. Anatomia wędzidełka to jedno, a funkcje języka, napięcie mięśni jamy ustnej – to drugie. Dlatego w tym momencie nieocenionym wsparciem jest obecność neurologopedy, z którym wspólnie zbieramy wywiad, omawiamy funkcje w jamie ustnej, oceniamy gotowość do zabiegu i razem podejmujemy decyzję o tym, czy interwencja chirurgiczna jest konieczna.
Jakie są konsekwencje skróconego wędzidełka języka, co może być wskazaniem do zabiegu?
U najmłodszych:
- zaburzenia ssania
- zaburzenia rozwoju motoryki języka
- zaburzenia połykania
- krztuszenie się, wzmożony odruch kąsania
- zaburzenia pozycji spoczynkowej języka na podniebieniu
- wybiórczość pokarmowa
W późniejszym wieku:
- nieprawidłowa artykulacja
- powstawanie wad zgryzu
- nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języku na podniebieniu
- nieumiejętność unoszenia języka
- parafunkcje zgryzwowe tj. bruksizm
3 - Czym są ćwiczenia GOPex?
Są to ćwiczenia poprawiające postawę jamy ustnej, które wpływają na prawidłowy rozwój twarzy, poszerzenie dróg oddechowych, prawidłowe ustawienie zębów.
Ćwiczenia GOPex u dzieci prowadzą do nabywania nawyków, które sprzyjają idealnemu rozwojowi twarzy i szczęki, a to z kolei pozwoli im osiągnąć pełny potencjał z odpowiednio szerokimi łukami i drogami oddechowymi oraz atrakcyjnymi rysami twarzy. Dzięki treningom i zachowaniu prawidłowej postawy jamy ustnej u wielu pacjentów poprawie ulega ich zachowanie np. efektywniej śpią i zyskują lepszą koncentrację. To wpływa na ich zdrowie i ogólne samopoczucie.