Stomatologia zachowawcza i endodoncja

Profilaktyka próchnicy zębów oraz leczenie już powstałych ubytków

Domeną stomatologii zachowawczej jest profilaktyka próchnicy zębów oraz leczenie już powstałych ubytków próchnicowych. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej mogą spowodować próchnicę zębów, stany zapalne dziąseł oraz wiele innych schorzeń takich jak np. choroby nerek, serca czy stawów. Dlatego leczenie próchnicy ma tak ogromne znaczenie zarówno w zachowaniu pięknego, zdrowego uśmiechu jak i w utrzymaniu zdrowia całego organizmu.

W ramach profilaktyki przeciw próchnicowej oferujemy naszym Pacjentom zabiegi skalingu, piaskowania, lakierowania, lakowania oraz lapisowania zębów.

Skaling ultradźwiękowy

Skaling ultradźwiękowy to zabieg, któremu powinna poddawać się każda osoba przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego. Kamień nazębny to zmineralizowana płytka bakteryjna, która doprowadza do stanu zapalnego dziąseł oraz stanowi zagrożenie dla zębów. Tworzy się w wyniku nieprawidłowego i niedokładnego szczotkowania zębów. Można go usunąć jedynie w gabinecie stomatologicznym. Zabieg powinien być wykonywany 1-2 razy w roku w zależności od indywidualnych potrzeb Pacjenta, które ocenia lekarz stomatolog. Skaling nie jest bolesny, można jedynie odczuwać niewielki dyskomfort.

Piaskowanie

Piaskowanie zębów traktowane jest jako zabieg uzupełniający usunięcie kamienia nazębnego. Polega na oczyszczeniu zębów z osadów za pomocą specjalnego urządzenia- piaskarki, które kieruje strumień piasku dentystycznego pod wysokim ciśnieniem na zęby. Zabiegowi powinni poddawać się palacze, osoby pijące dużo kawy i herbaty oraz osoby po założeniu stałego aparatu ortodontycznego.

Lakierowanie

Lakierowanie polega na pokryciu zębów lakierem fluorowym, który powoduje wzmocnienie szkliwa, a co za tym idzie większą odporność na próchnicę. Zabieg ten często wykonywany jest po skalingu i piaskowaniu. Powinien być powtarzany systematycznie kilka razy w roku, zarówno u dzieci jak i dorosłych. Jego dodatkową zaletą jest znoszenie nadwrażliwości min odsłoniętych szyjek zębowych oraz po wybielaniu zębów.

Lakowanie

Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień anatomicznych w zębach specjalnym lakiem szczelinowym. Zabiegowi poddawane są trzonowce oraz przedtrzonowce, najlepiej zaraz po wyrżnięciu. Uszczelniacz dodatkowo zawiera aktywny fluor, który uwalniając się dodatkowo wzmacnia szkliwo zębów.

Lapisowanie

Lapisowanie, czyli impregnacja zębów mlecznych jest stosowane w przypadku, gdy zbyt duże zniszczenie zęba uniemożliwia założenie wypełnienia. Zmiany próchnicze podczas zabiegu pod wpływem azotanu srebra cofają się, a tkanka zęba staje się znów twarda. Jedyną wadą takiego leczenia jest fakt, iż po lapisowaniu ząb mleczny staje się czarny.

Leczenie próchnicy polega na usunięciu przez lekarza chorych tkanek zęba i założenie w tym miejscu wypełnienia. Korzystamy z materiałów kompozytowych najlepszej jakości. Dzięki zastosowaniu szerokiej gamy kolorów umożliwiają one odbudowę zęba przy zachowaniu jego naturalnego koloru i połysku. Dzięki zdolnością manualnym naszych stomatologów prawidłowy kształt zęba zostaje przywrócony przy wysokim stopniu estetyki i funkcjonalności. Przy znacznym ubytku tkanek, które występuje często w przypadku zębów leczonych kanałowo stosujemy wzmocnienie wkładami koronowo-korzeniowymi z włókien szklanych. Usuwanie próchnicy odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesne.

Leczenie kanałowe

Stomatologia zachowawcza i endodoncjaKiedy proces próchnicowy nie zostaje zatrzymany na etapie szkliwa lub zębiny, dociera wtedy do miazgi i dochodzi do jej stanu zapalnego. Konieczne jest wtedy leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu miazgi z komory i kanału zęba, udrożnieniu i opracowaniu kanału oraz w etapie końcowym szczelnym wypełnieniu przeznaczonym specjalnie do tego celu materiałem oraz gutaperką. Dzięki rozwojowi technik endodontycznych ząb po takim zabiegu nie tylko nie jest skazany na usunięcie, ale również jest w stanie prawidłowo funkcjonować przez długie lata będąc nawet fundamentem pod most lub koronę. W naszym Centrum Stomatologii używamy do tego celu narzędzi ręcznych oraz maszynowych, stosujemy endometr do kontroli długości kanałów oraz radiologicznie sprawdzamy przebieg całego zabiegu. Dzięki temu mamy pewność, iż leczenie zostało wykonane perfekcyjnie.