Ortodoncja

Kontrola prawidłowości rozwoju i dojrzewania zębów, kości oraz mięśni okolicy twarzowej

We współczesnym świecie, w którym piękny uśmiech jest nieocenionym atutem ortodoncja stała się jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin stomatologii. Jej zadanie to przede wszystkim leczenie wad zgryzu oraz wad twarzowo-szczękowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne, ponieważ nieprawidłowe ustawienie zębów może prowadzić do powstawania wad wymowy, nadmiernego ścierania zębów, zaburzeń funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych, a w dalszych etapach problemów z przyjmowaniem pokarmów i napojów, a nawet uporczywych bólów głowy. Skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne zapewnia nie tylko ładny wygląd oraz doskonałe samopoczucie, ale również opóźnione starzenie się twarzy oraz łatwiejsze oczyszczanie zębów.

Aparaty ortodontyczne

Kompleksowe leczenie ortodontyczne składa się z kilku etapów:

 1. Wizyta konsultacyjna–  lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz wykonuje przegląd jamy ustnej. Celem dokładnej analizy pobierane są również wyciski pod modele diagnostyczne, a Pacjent kierowany jest na zdjęcia rentgenowskie.
 2. Ustalenie planu leczenia – przedstawienie oraz omówienie wady zgryzu, metody leczenia oraz kosztorysu.
 3. Rozpoczęcie leczenia – w zależności od zaplanowanego leczenia wydanie Pacjentowi aparatu ruchomego lub założenie aparatu stałego. Są to zabiegi zupełnie bezbolesne. Następnie lekarz ortodonta wykonuje instruktaż higieny jamy ustnej oraz udziela niezbędnych porad.
 4. Wizyty kontrolne – to główny warunek widocznych postępów leczenia. Podczas tych wizyt następuje kontrola przebiegu leczenia oraz aktywacja aparatów. W zależności od zastosowanej metody leczenia wizyty odbywają się w odstępach 6-8 tygodniowych.
 5. Leczenie retencyjne – ma na celu stabilizację efektów leczenia i kontrolę przed ewentualnymi nawrotami w najbliższym czasie.

Aparaty ortodontyczne dzielimy na aparaty ruchome oraz stałe.

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome to kolorowe, akrylowe płytki samodzielnie wkładane i wyjmowane przez Pacjenta. Stosowane są różne modyfikacje w zależności od rodzaju wady zgryzu. Najwłaściwszym momentem ich stosowania jest okres wzrostu dzieci i młodzieży.

U najmłodszych Pacjentów, u których pojawiły się już zęby mleczne wykorzystujemy leczenie płytką przedsionkową. Pomaga ona odzwyczaić się najmłodszym od smoczka, wspiera terapię dzieci z zaburzeniami mowy oraz zapewnia warunki prawidłowego rozwoju.

Aparaty stałe

Aparaty stałe są przeznaczone dla pacjentów z uzębieniem stałym. Pozwalają one na sprawne przesuwanie zębów w pożądanym kierunku. Składają się one z zameczków oraz rurek połączonych ze sobą sprężystym łukiem. Osiągnięcie precyzyjnych efektów leczenia możliwe jest dzięki stale wywieranej sile na uzębienie.

Nasze Centrum Stomatologii oferuje swoim Pacjentom aparaty ortodontyczne stałe standardowe oraz aparaty samoligaturujące, zarówno metalowe jak i estetyczne.

W leczeniu złożonych wad zgryzu wykorzystujemy również wspomagająco aparaty typu HYRAX/HAAS, EXPANDER/ROTATOR, TWIN-FORCE oraz DYSTALIZATOR.

Crystaline

Crystaline to najnowocześniejsza metoda leczenia ortodontycznego za pomocą przeźroczystych nakładek, które niwelują wady zgryzowe, a dzięki swojej formie mogą zastępować zarówno aparaty stałe jak i ruchome. Nakładki te są estetyczne i biokompatybilne, co zapewnia wysoki komfort użytkowania. Nie powodują uczuleń i nie podrażniają błon śluzowych tak jak niektóre aparaty metalowe. Są wykonywane z użyciem najnowszych technologii 3D i analiz cyfrowych.

Zalety leczenia szynami CRYSTALINE

 • Estetyka – przeźroczyste, niewidoczne.
 • Wygoda – szyny są idealnie dopasowane do zębów, dzięki czemu nie przeszkadzają w mowie.
 • Komfort – szyny nie zawierają żadnych wystających elementów.
 • Szerokie zastosowanie – możliwość leczenia większości wad ortodontycznych.
 • Łatwo dają się wyjmować i ponownie zakładać, nie przeszkadzają w jedzeniu i utrzymaniu higieny.
 • Pacjent zaznajamia się z symulacją efektów leczenia przed podjęciem leczenia.

Przyjdź na konsultację i zapytaj naszego lekarza ortodontę o resztę zalet i możliwości aparatów Crystaline