Nadpotliwość
Wytwarzanie i wydzielanie potu przez skórę jest naturalnym sposobem regulacji temperatury organizmu. Za tę funkcję odpowiedzialne są gruczoły potowe ekrynowe, szczególnie skoncentrowane na obszarze podeszw stóp i dłoni . Jeśli gruczoły potowe produkują i wydzielają zwiększone ilości potu w sytuacjach nie związanych z podwyższoną temperaturą otoczenia, wysiłkiem fizycznym czy stresem – wówczas mówimy o nadpotliwości – hiperhydrozie. Nadmierna potliwość dotyczy głównie dłoni, stóp, pach, a także twarzy, pleców i klatki piersiowej.
Klinicznie rozróżniane są dwa rodzaje nadpotliwości: wtórna i pierwotna. Przyczyną wtórnej nadpotliwości mogą być choroby czy przyjmowane leki, natomiast czynniki wywołujące pierwotną hiperhydrozę nie do końca zostały poznane. Wiadomo jednak, że mechanizm wydzielania potu związany jest m.in. z przekaźnictwem nerwowym, w którym bierze udział związek – acetylocholina.

W celu zdiagnozowania nadpotliwości pierwotnej stosuje się niżej wymienione kryteria, spośród których przynajmniej 4 muszą być spełnione (ponadto nadmierna potliwość musi utrzymywać się przez minimum 6 miesięcy):
- występowanie nadpotliwości w określonych miejscach: dłonie, podeszwy stóp, doły pachowe, twarz;
- dwustronne i symetryczne występowanie;
- zmniejszenie lub brak wydzielania potu w godzinach nocnych;
- występowanie epizodów nadmiernej potliwości przynajmniej 1 raz w tygodniu;
- początek problemu poniżej 25 roku życia;
- dodatni wywiad rodzinny
- zaburzenie i utrudnienie codziennej aktywności spowodowane nadpotliwością.
Dla osób, które borykają się z nadpotliwością może stanowić ona duży problem w wykonywaniu codziennych i zawodowych obowiązków, może także być przyczyną spadku pewności siebie czy trudności w kontaktach społecznych.
Jeśli dotychczas stosowane metody i preparaty kosmetyczne nie przyniosły pożądanych efektów warto skorzystać z rozwiązania jakie daje medycyna estetyczna. Skutecznym zabiegiem w leczeniu nadpotliwości dłoni, stóp i pach jest wstrzykiwanie niewielkich dawek toksyny botulinowej w problematyczny obszar. Zastosowanie botoksu powoduje przejściowe zahamowanie wydzielania acetylocholiny w połączeniach nerwowo-mięśniowych, skutkiem czego jest zablokowanie wydzielania potu. Rezultaty utrzymują się około 3-6 miesięcy, po tym czasie zabieg można powtórzyć.