fbpx

Cele medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna ma na celu przede wszystkim poprawę jakości życia i atrakcyjności fizycznej u osób, które nie mają większych problemów ze zdrowiem. Koncentruje się na procedurach medycznych, które mają za zadanie zapobiegać i minimalizować efekty procesu starzenia się skóry twarzy i innych części ciała.

Mało inwazyjne zabiegi, których wykonywanie jest zarezerwowane dla lekarzy, poprawiają nie tylko wygląd, ale też i samopoczucie pacjentów. Najbardziej popularne procedury medycyny estetycznej to wygładzanie zmarszczek przy użyciu toksyny botulinowej i wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego.

Pacjenci również często decydują się na odmłodzenie i odżywienie skóry za pomocą mezoterapii igłowej z wykorzystaniem różnego rodzaju koktajli lub osocza bogatopłytkowego,

Leczenie schorzeń i dolegliwości

Zabiegi medycyny estetycznej nie tylko poprawiają wygląd, ale pomagają leczyć niektóre schorzenia czy przypadłości. Podczas konsultacji z lekarzem możesz zapoznać się z informacjami na temat technik leczenia nadpotliwości lub bruksizmu (ścieranie się zębów w wyniku nadmiernego zaciśnięcia szczęki) przy pomocy iniekcji toksyny botulinowej.

 • Na czym polega konsultacja u lekarza medycyny estetycznej

  Podczas konsultacji lekarz medycyny estetycznej zbiera szczegółowy wywiad dotyczący twojego stanu zdrowia i przeprowadzonych do tej pory zabiegów, ustala i omawia wszelkie problemy związane z twoim zdrowiem.

  Dopytuje o twoje oczekiwania i pragnienia, po czym określa zakres działań naprawczych i szczegóły dotyczące planowanych zabiegów. Opracowuje indywidualny plan terapii, ustalając razem z tobą harmonogram postępowania.

  Obecnie konsultacje przed zabiegiem stanowią standard w większości klinik i gabinetów medycyny estetycznej, dlatego ich brak powinien wzbudzić u ciebie uzasadnione podejrzenia.

 • Przygotowanie do wizyty

  Pierwsze spotkanie z lekarzem medycyny estetycznej to najlepszy moment, by rozwiać twoje wątpliwości i odpowiedzieć na nurtujące cię pytania, a wreszcie by dobrać najlepsze dla ciebie procedury medyczne i omówić ich przebieg krok po kroku.

  Taka rozmowa pomoże ci lepiej przygotować się do zabiegu, a lekarz zyska pewność, że podejmujesz świadomą decyzję. Dlatego też przed konsultacją u lekarza zbierz informacje na temat swojego stanu zdrowia dotyczące przebytych chorób (zwłaszcza przewlekłych) i przyjmowanych leków, jak też ewentualnych używek.

  Lekarz będzie chciał wiedzieć, czy występują u ciebie reakcje alergiczne, jak przebiegało dotychczasowe leczenie, w jaki sposób goją się twoje rany i czy masz skłonność do powstawania blizn i siniaków. Jeśli miałaś już jakieś zabiegi chirurgiczne czy estetyczne, to też powiedz o tym lekarzowi.

 • Bezpieczeństwo zabiegu

  W trosce o twoje bezpieczeństwo lekarz poinformuje cię o przeciwwskazaniach do zabiegu. Do najczęściej spotykanych należą: ciąża i karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne w okresie zaostrzeń, aktywne choroby nowotworowe, stany zapalne skóry (np. opryszczka), zła tolerancja iniekcji oraz skłonność do tworzenia bliznowców.

  Zabiegi medycyny estetycznej to bezpieczne i mało inwazyjne procedury, jednak czasami mogą pojawić się powikłania. Zdarzają się one bardzo rzadko; najczęściej dochodzi do nich na skutek braku doświadczenia i umiejętności osoby wykonującej zabieg lub lekkomyślności pacjenta, który zignorował ważne zalecenia.

  Z tego względu nie decyduj się na zabiegi z zakresu medycyny estetycznej w innych miejscach niż gabinet lekarski i bądź szczera w czasie rozmowy z lekarzem. Jeśli któraś ze stron celowo pominie istotne informacje, może to mieć negatywny wpływ na efekty zabiegu i stać się przyczyną powikłań.

 • Preparaty i urządzenia

  Myśląc o zabiegu medycyny estetycznej, powinnaś zwrócić uwagę także na jakość używanych przez lekarza produktów. Masz prawo wiedzieć z jakich preparatów i urządzeń korzysta i jakie jest ich pochodzenie.

  Jest to bardzo istotne ze względu na twoje bezpieczeństwo – preparaty muszą być wysokiej jakości, dokładnie przetestowane i zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Leków.

  Oznaczenia i znaki jakości przyznawane przez niezależne instytucje, które potwierdzają zgodność produktu z unijnymi dyrektywami (np. znak CE), stanowią dodatkową gwarancję bezpieczeństwa .

 • Zgoda na zabieg

  Zazwyczaj konsultacja u lekarza medycyny estetycznej kończy się podpisaniem zgody na przeprowadzenie procedury medycznej. Dokument ten powinien zawierać potwierdzenie, że zostałaś poinformowana o przebiegu zabiegu, możliwych działaniach niepożądanych, procesie gojenia i zaleceniach pozabiegowych.

  Przekazane przez lekarza medycyny estetycznej informacje pomagają zadbać o twoje bezpieczeństwo. Gdyby po zabiegu pojawiły się powikłania, o których cię wcześniej poinformowano, nie będziesz mogła potraktować ich jako wyniku błędu lekarskiego, ale będziesz wiedziała, jak z nimi postępować.

Konsultacja u lekarza medycyny estetycznej

Konsultacja u lekarza medycyny estetycznej to wizyta wstępna, która służy przede wszystkim zorientowaniu się, co możesz poprawić w swoim wyglądzie i w jaki sposób; nie zobowiązuje cię do dalszego korzystania z usług danego specjalisty.

Jednak jak pokazuje praktyka, często już podczas pierwszej wizyty lekarz medycyny estetycznej wykonuje jeden z zaplanowanych zabiegów. Przygotuj się na taką ewentualność, stosując się do przedstawionych w artykule rad i wskazówek.

Nikodem Borecki

Lekarz Stomatolog, Lekarz Medycyny Estetycznej. Absolwent Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Staż podyplomowy odbył w Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej w Bytomiu i Zabrzu.

Doświadczenie zawodowe zdobywał w klinice Medycyny Estetycznej Aest Medic Trainings w Warszawie pod okiem najlepszych lekarzy specjalistów. Ukończył szkolenia praktyczne i teoretyczne o tematyce:

 

 • Pozyskiwanie osocza bogatopłytkowego i mezoterpia osoczem,
 • Mezoterpia igłowa mezokoktajlami i nieusieciowanym kwasem hialuronowym,
 • Zastosowanie sieciowanego kwasu hialuronowego w zabiegach Medycyny Estetycznej,
 • Podawanie toksyny botulinowej typ A w zabiegach Medycyny Estetycznej,
 • Wolumetria twarzy – wypełnianie kwasem hialuronowym.

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej - BOTOX

BOTOX -Toksyna botulinowa jest naturalną toksyną powodującą zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami. Toksyna botulinowa blokuje tzw. synapsy nerwowo – mięśniowe.

Nie dochodzi wtedy do skurczów porażonego mięśnia. Toksynę botulinową stosuje się w medycynie w leczeniu różnych chorób jak zez, choroby neurologiczne przebiegające z nadmiernym napięciem mięśni, jak również nadmierną potliwości.

Do likwidacji zmarszczek mimicznych stosuje się bardzo małe stężenia toksyny, które nie mają wpływu na inne elementy układu nerwowego poza okolicą w której podano zastrzyk. Wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę lub komara.

Zabieg preparatami Bocouture nie wymaga znieczulenia miejscowego. Ze względu na komfort pacjenta w niektórych przypadkach stosuje się znieczulenie kremem (np. EMLA). Pierwszy efekt działania botoxu pojawia się po około 7 dniach a ostateczny po 14 dniach i utrzymuje przez ok. 3-6 miesięcy

Jakie są zlecenia pozabiegowe?

Przede wszystkim przez kilka godzin od wykonania zabiegu zdecydowanie nie wolno się schylać oraz kłaść.

Miejsca w obszarze, gdzie wykonywane były nakłucia, mogą okazać się nieco bolesne i tkliwe, jednak w żadnym wypadku nie powinniśmy ich dotykać ani masować.

Przez dobę od podania botoks dobrze jest zrezygnować z alkoholu, aspiryny, jak również sauny, basenu i ćwiczeń fizycznych.

Jakie sa przeciwskazania do zabiegu?

Zabiegi toksyną botulinową nie są rekomendowane w okresie ciąży oraz karmienia piersią.

Osoby wykazujące uczulenie na składniki preparatu, borykające się z zaburzeniami krzepnięcia lub stosujące antybiotykoterapię również powinny zrezygnować z przystąpienia do kuracji. Jeżeli regularnie stosujemy aspirynę, należy odstawić ją na około trzy dni przed zabiegiem.

Mezoterapia Mezokoktajlami

Mezoterapia to metoda leczenia różnych schorzeń skóry polegająca na wstrzykiwaniu bezpośrednio w miejsca docelowe niewielkich dawek substancji leczniczych.

Poza działaniem preparatów istotne znacznie ma również samo nakłucie skóry (wykonuje się ich kilkadziesiąt do kilkuset) z uwagi na: Poprawę metabolizmu komórek skóry, Stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, Powstanie nowych naczyń krwionośnych, Poprawę mikrokrążenia, Stymulację regeneracji skóry – wymianę na nowe komórki, Hamowanie tworzenia szkodliwych wolnych rodników,

Najczęściej stosujemy mieszaninę witamin, aminokwasów, krzemionki organicznej, mikroelementów, kwasu hialuronowego, wyciągów roślinnych. Kwas hialuronowy wypełnia przestrzeń między włóknami kolagenowymi i ściąga wodę, dzięki temu skóra jest optymalnie nawilżona. Dzięki lepszemu unaczynieniu skóra jest lepiej natleniona, jaśniejsza, zdrowsza.

1. Filorga NCTF 135HA

Protokół zabiegowy:

Zalecana seria zabiegów dla skóry dojrzałej to 5 mezoterapii igłowych
(3 sesje w odstępach co ok. 2-3 tyg, pozostałe 2 sesje co miesiąc) ezoterapia Lublin


Faza podtrzymująca efekty: 1 zabieg co 3-4 miesiące lub co najmniej dwa razy w roku co 6 miesięcy.

Filorga NCTF 135HA mezokoktajl anti-aging oparty jest na związkach biologicznych niezbędnych naszej skórze do młodego wyglądu. Składniki działają na wielu poziomach dbając kompleksowo o wygląd cery.

NCTF 135-HA to preparat idealny do zabiegów na twarz. Korzyścią z zabiegu jest naturalna poprawa wyglądu skóry, którą widać stopniowo z zabiegu na zabieg. Cera nabiera blasku, staje się gładsza i jędrniejsza. Następuje również zwężenie porów oraz wygładzenie powierzchownych zmarszczek.

Biologiczne składniki odżywcze i nawilżające zapewniają prawidłowe funkcjonowanie skóry i opóźniają jej starzenie stanowiąc znakomitą profilaktykę anti-aging.

Składniki aktywne mezoterapii iglowej NCTF 135-HA:

 • kwas hialuronowy – naturalny składnik w skórze, zapewnia je doskonałe nawilżenie, elastyczność oraz zdrowy koloryt,
 • 13 witamin – kompleks witamin zapewnia skórze prawidłowe odżywienie i młody wygląd,
 • 5 kwasów nukleinowych – czynniki przyspieszające odnowę komórkową, odżywiające i nawilżające skórę,
 • 23 aminokwasy – to składniki niezbędne do produkcji białek m.in. kolagenu i elastyny, co dodaje skórze jędrności,
 • 6 składników mineralnych – potrzebne do zdrowego funkcjonowania skóry,
 • 6 koenzymów – przyspieszają regenerację i odbudowę komórek,
 • 2 czynniki redukujące – antyoksydanty chroniące komórki przed uszkodzeniami.

Osiem udokumentowanych właściwości NCTF w profilaktyce anti-aging

 1. aktywna regeneracja uszkodzeń skóry (synergiczne działanie składników odżywczych z kwasem hialuronowym poprawia gojenie uszkodzeń skóry i przyspiesza regenerację komórkową).
 2. aktywne nawilżanie (zewnątrzpochodny kwas hialuronowy ma znaczące właściwości higroskopijne – wypełnia przestrzeń pomiędzy włóknami kolagenowymi macierzy komórkowej ograniczając utratę wody, dzięki czemu nawilża naskórek i skórę właściwą),
 3. poprawa kolorytu skóry (kwas hialuronowy przyczynia się do powstawania nowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu skóra jest lepiej natleniona, zdrowsza i jaśniejsza),
 4. przywrócenie równowagi jonowej (NCTF® przywraca równowagę jonową w komórkach, zapewniając prawidłową syntezę białek skóry właściwej),
 5. stymulacja wzrostu komórkowego (NCTF® stymuluje rozmnażanie młodych i starzejących się ludzkich fibroblastów podczas 72 godzinnej inkubacji, sprzyjając w ten sposób odnowie komórkowej),
 6. zwiększenie gęstości skóry właściwej (NCTF® stymuluje syntezę głównych składników macierzy pozakomórkowej, m.in. białek bogatych w prolinę (kolagen typ 1) podczas 72 godzinnej inkubacji),
 7. ochrona komórkowa (składniki aktywne NCTF® ograniczają produkcję szkodliwych dla skóry wolnych rodników, zapobiegają powstawaniu nadtlenku wodoru i tworzeniu lipidowych grup ponadtlenkowych),
 8. regeneracja wiskoelastyczna (NCTF® oddziałuje na gen inhibitora elastazy, przez co wpływa na przywrócenie sprężystości komórek, zapobiega sztywnieniu tkanek).

2. Neauvia Hydro Deluxe

Protokół zabiegowy:

Celem osiągnięcia jak najlepszych efektów nasi specjaliści zalecają serię zabiegów przeprowadzanych w 4-tygodniowych odstępach. Zalecaną liczbę mezoterapii igłowych w przypadku każdego pacjenta lekarz podaje po odbyciu osobistej konsultacji, na podstawie bezpośredniej oceny stanu skóry. Przyjmuje się jednak, że zwykle są to minimum 3 zabiegi.

Działanie preparatu Neauvia Hydro Deluxe

Neauvia Hydro Deluxe zawiera wysokie stężenie nieusieciowanego nieusieciowanego kwasu hialuronowego (18 mg/ml) z dodatkiem 0,01% hydroksyapatytu wapnia a także dodatek glicyny i l-proliny. Unikalny skład preparatu gwarantuje długotrwałe efekty rewitalizacji i nawilżenia skóry oraz następującą przez długi czas po zabiegu stymulację kolagenu i elastyny do dalszej odnowy skóry.

Produkty z linii Neauvia dzięki zaawansowanej technologii produkcji charakteryzują się doskonałym profilem bezpieczeństwa i tolerancji przez pacjenta. Każdy produkt powstał na bazie określonego skojarzenia kwasu hialuronowego oraz odpowiedniej metody sieciowania w celu skutecznego dostosowania do różnych wskazań i miejsc wstrzykiwania.

Wskazania do mezoterapii Neauvia Hydro Deluxe

 • profilaktyka anti-aging (nawilżenie, odżywienie i rewitalizacja skóry)
 • zmarszczki mimiczne i pierwsze oznaki starzenia się skóry
 • utrata jędrności i gęstości skóry, skóra cienka i wiotka
 • skóra odwodniona i mało elastyczna
 • fotostarzenie się skóry

Przeciwwskazania do zabiegu

 • ciąża i karmienie piersią
 • stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik)
 • skłonność do powstawania bliznowców, keloidów
 • skóra płytko unaczyniona
 • uczulenie na dany składnik aktywny zawarty w preparacie
 • aktywne choroby skóry, opryszczka w stanie aktywnym
 • choroby takie jak: cukrzyca, choroby krzepliwości krwi, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, wirusowe zapalenie wątroby

Efekty mezoterapii Neauvia Hydro Deluxe

 • głębokie nawilżenie skóry, odbudowa kolagenu i elastyny
 • poprawa elastyczności i jakości skóry
 • redukcja zwiotczeń skóry, poprawa jędrności i napięcia skóry
 • rozświetlenie skóy, poprawa kolorytu
 • redukcja drobnych zmarszczek
 • silne odmłodzenie i regeneracja skóry

3. Biostymulator Tkankowy Profhilo M+L

to innowacyjny preparat odmładzający, który jest obecnie jedynym na świecie produktem stosowanym do bioremodelingu, wykorzystującym stabilizowaną termicznie molekułę hybrydową, nazywaną molekułą młodości.

Dzięki zastosowaniu naturalnego wyselekcjonowanego kwasu hialuronowego o najwyższym jak do tej pory stężeniu (64mg / strzykawka) oraz nowej generacji sieciowania kwasu hialuronowego, powstał preparat o działaniu wielopoziomowym. Oznacza to, że odmładzamy nie tylko skórę, lecz także tkankę podskórną, która stanowi bezpośrednie rusztowanie dla naszej skóry.

Efekty zabiegu: przywrócenie utraconego konturu i profilu twarzy, redukcja zmarszczek, wysmuklenie dolnej części twarzy oraz poprawa naciągu skóry szyi, efekt liftingu twarzy, poprawa jędrności i napięcia skóry, likwidacja opadniętych policzków, tzw. „chomików”, wygładzenie linii marionetek oraz okolicy ust, redukcja bruzd na linii żuchwy, poprawa głębokiego nawilżenia skóry.

4. Aminokwasowa Terapia Zastępcza JALUPRO

Preparaty Jalupro powstały dzięki wieloletnim badaniom biotechnologicznym prowadzonym przez włoską firmę Professional Dietetics. Ich opatentowana formuła oparta jest na wysokim stężeniu kwasu hialuronowego i kompleksie aminokwasów (glicyny, L-proliny, L-lizyny i L-leucyny), dzięki czemu komórkom skóry dostarczane są dokładnie te składniki, których potrzebują do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju.

Zabiegi z jego zastosowaniem przywracają blask i elastyczność skórze oraz zapobiegają utracie jej jędrności. Doskonale działają na skórę twarzy, jak i również całego ciała. Redukują zmarszczki i zapobiegają jej starzeniu. Zastosowanie preparatu zapewnia poprawę wyglądu blizn – potrądzikowych, keloidów oraz rozstępów.

Stosowany jest również jako terapia odżywiająca skórę przed i po inwazyjnych zabiegach estetycznych, zapewniając optymalny stopień nawilżenia tkanek oraz tworząc swoiste rusztowanie w ich obrębie, czyniąc skórę bardziej elastyczną.

Cennik medycyny estetycznej

 • Toksyna Botulinowa (BOTOX)

  (zabieg co około 4 – 8 miesięcy)
  Zabieg jedna okolica 600zł
  Zabieg dwie okolice 900zł
  Zabieg trzy okolice1200zł
  Zmarszczki międzybrwiowe („lwie”)600zł
  Zmarszczki poprzeczne czoła600zł
  Zmarszczki wokół oczu („kurze łapki”)600zł
  Zmarszczki na grzbiecie nosa („królicze”)400zł
  Broda brukowana400zł
  Leczenie bruksizmu (zgrzytanie zębami, przerost mięśni żwaczy)1000zł
  Uśmiech dziąsłowy „gummy smile” 400zł
  Prewencyjny botox „baby botox”400zł
 • Mezoterapia Mezokoktajlami

  (zalecane 3-4 zabiegi w odstępach co 2-4 tyg.)
  zabieg 1 okolicaod 500zł
  zabieg 2 okoliceod 800zł
  Filorga NCTF 135500zł
  Filorga NCTF 135 HA600zł
  Hydra Booster – Filorga NCTF 135 HA + M-HA 18800zł
  Neauvia Hydro Deluxe z hydroksyapatytem500zł
  Terapia aminokwasowa Jalupro 600zł
  Stymulator tkankowy, bioremodeling Profhilo H+L900zł
  Cienie pod oczami400zł
  Skóra głowy – stymulacja wzrostu włosów700zł